Projekty domů
s vizualizaci interiéru!
www.archonplus.czwww.archon.skarchon.plwww.archon.com.ua www.proektydomov.ruhttp://www.archonplus.com/www.archon.eu.com

Inteligentní dům

poleć Znajomym wydrukuj
Bydlení úsporně, bezpěčně a komfortně
Výstavba vlastního domu, který  bude zaručovat komfort využití a dávat pocit bezpečí, je důležitým závazkem. Je zapotřebí rozhodnout, kde je možné ušetřit a kde je nutné vynaložit větší náklady. Rozhodnutí jaká bude kvalita našeho života je často na celý život.

Inteligentny dom

Koncepce Inteligentního Domu spočívá mezi jiným na zabezpečení obyvatelům maximálních výhod, redukce nákladů užívání a taky bezpečí domácnosti.

Činnost systému zvaného Inteligentním domem můžeme podělit na několik vrstev:
- regulace vytápění,
- alarmový a  monitorovací systém,
- protipožární systém,
- systém meteorologický,
-systém kontroly přístupu.

To jsou nejevidentnejší a nejvíce měřitelné charakteristiky. Přirozeně, všechny jmenované funkce mohou být realizovány nezávisle od sebe, ale jejich integrace spůsobuje, že dům začíná myslet a vykonávat určité naprogramovány činnosti. Osvobozuje to domácích od nutnosti mít tyhle činnosti na paměti  a k tomu je ušetřen čas – mimo to šetří čas – a systém nezapomíná například stáhnout rolety na noc anebo odjistit alarm o konrétní hodině, kdy obyvatelé domu jdou spát.  Příkladné je spojení senzorů počasí – teploty, vlhkosti a dokonce celé  meteorologické stanice s řízeným vytápěním, reagováním na části dne a noci - zapínáním vnějšího osvětlení, zamykáním oken počas deště nebo  spuštěním zavlažovače na zahradě. Díky takovému spojení celého systému, zařízení Inteligentního domu pracují jenom tak dlouho i téhdy, kdy musí být činny – je plněna koncepce šetřícího využití. Odhaduje se, že při odpovědním naprojektování systému je možné ušetřit na topení a zužití energie 30-50%. 

Následující funkce jsou:
- simulace přítomnosti
- systém personalizace.

Každej by chtěl  po výstavbě domu pohodlně bydlet a mít taky vědomí, že dům je dobře chráněn a moct bez obav vycestovat na dovolenou. Simulace přítomnosti spočívá na hromadění informací  o každodenním životě obyvatelů – jejich návycích, preferencích, například osvětlení dokola vlastnictví a v místnostech, v kterých domáci denně tráví čas. 

Ukládány do paměti jsou mezi jiným častost a taky časy, kdy jsou světla zasvíceny a kdy vypnuty.  Na základě takových informací, kdy dům ponecháváme v starostlivosti systému, začína simulovat přítomnost podle výše zmíněných parametrů. S pomocí panelu řízení, mějícího často charakter dotykového displeje, jsme schopni naprogramovat jakoukoli situaci, která přivede k chybě potencionální vlamače a v kritické situaci upovědomí policii, bezpečnostní firmy nebo celé okolí (pomocí alarmu), že někdo neoprávněn se snaží dostat dovnitř. 

Personalizace je charakteristikou velmi komplikovaných systémů, které umožňují rozlišování osob a reagování  nastaveným spůsobem podle osobních preferencí například pokud se jedná o nastavení teploty nebo o nastavení osvětlení (světelní závěsy) v  konkrétní místnosti. Jak vidět, systém Inteligentního Domu (nazýván také všeobecně IB – Inteligentní Budova může být velice komplikován a taky nákladní, ale realizován na míru podle konkrétních potřeb nebo očekávání. 

Počet možných scenářů realizovaných Inteligentních Domů zůstává jenom otázkou tvořivosti. Dodejme, že v čase naší nepřítomnosti existuje možnost sledování situace panující v našem domě, ale taky požadavky určitých událostí s pomocí internetového prohlídeče z jakéhokoli místa na světě s dostupem k internetu. 
zdj. LCN Polska

Tohle není jenom fantazie – před návratem z práce nebo z dovolené domů si můžeme přát, aby na nás počkala káva a teplý  pokoj, osvětlení a oblíbená hudba nám dovolí si odpočinout nebo se věnovat jiným příjemnostem.

Stojí za to se zamyslet nad ideou Inteligentního Domu při plánovaní tak důležité investice jako je vlastní dům. S odborní pomoci počas instalování elektrických, teletechnických a sanitárních systémů máme reální šance významně vlyvnit  pozdější náklady využití domu a taky zvýšit komfort a bezpečí v našem domě.

Ať nám peníze vydány na výstavbu přinášejí co nejvíce radosti.

Spracoval:
inż. Piotr Wolski