Projekty domů
s vizualizaci interiéru!
www.archonplus.czwww.archon.skarchon.plwww.archon.com.uaproekty.archonplus.comwww.proektydomov.ruhttp://www.archonplus.com/www.archon.eu.com

Sauna - odpočínek v tvém domě!

poleć Znajomym wydrukuj
  Sauna - odpočínek v tvém domě! 
Podívej se na projekty domů s příkladem umístění sauny:

- Projekt domu ARCHON+ Dům mezi tymiánem
- Projekt domu ARCHON+ Dům mezi libečkem
- Projekt domu ARCHON+ Dům mezi tamaryškem (P)
- Projekt domu ARCHON+ Dům mezi orchidejemi 2 (P)
- Projekt domu ARCHON+ Dům uprostřed aloe 2

Cíle sauny jsou vždy stejné: odpočinek, uvolnění, zvětšování odolnostného systému člověka. Zajišťuje očistění organizmu z toxin, je ideální profilaktikou při boji s infekcemi, nachlazením, a díky intensivnému oběhu krve kůže se stává svěžejší. Způsob a okolnosti za jakých této cíle budou dosáhnuté záleží na každém uživateli. V  případě planovaného domu je snadnější nahospodařit vhodnou místnost pro saunu nebo skupinu místnosti pro rekreační komplex. Správné umístění sauny, odpovídající zvykům a zálibám obyvatelů domu rozhoduje o její funkčnosti a pohodlnosti.

 

 

   Fot.RUKU-Sauna

 

Fot. Ori-sauna www.saunet.pl

 Před výběrem projektu dobře si zodpovědět na otázky:

- na jaký způsob chcete kořistit saunu?
- má-li se spojovat s posílovnou, minibazénem /vanou pro více osob Spa/, domacím soláriem, tvořit rodinné rekreační zázemí?
- Stane-li se rituálním místem setkání s přáteli?
- Bude-li vytouženým relaxem po námahách celého dne?

 

Sauna pro aktivní lidé
Je určená pro těch, pro kterých sauna je nerozdělným prvkem sportového treningu. V přímem sousedsví posílovny /1/ a vany Spa /2/ se stává místem regenerace sil , díky změnnosti horkých a studených koupelí zvětšuje odolnost, zlepšuje oběh krve, příspívá k zdraví a také zeštíhluje. Velmí je důležité planovat místo pro pití nápojů /3/cílem doplnění ubytku tekutin a minerálů. Použítí sauny po cvičeních může působit odvodnění, proto je nutné pití velké kvantity džusů, vody jak před tak i po treningu, a také před a po pobytu v sauně.

"Dům mezi orchidejemi 2/P/"
modifikovaný půdorys sklepů 

"Dům mezi libečkem"
modifikovaný půdorys podkroví 

Sauna pro společenské lidé
Setkání s přáteli vmilé, relaxující atmosféře si nevyřadují velkou plochu. V skromnějších domácích podmínkách, pro dobré planování funkcí stačí uspořádat vhodné koutíky: skříň nebo police s věšákem /4/ místo šatny, pro mytí a chlazení těla stačí sprcha vedle šírší lavice /5/ /nejlíp o délce kolem 2 m nebo židle pro krátký odpočínek. Po 2-3 krát opakovaném cyklu: sauna-chlazení-odpočínek, je vhodné setkání zakončit večeří, proto je nejlepší umístit saunu v přízemí. Pokud planujete větší komplex, který bude složený s několik místností, nejvhodnější bude sklep, nutně s možností vylezení ven pro ochlazení na čerstvém vzduchu. Stojí za to aby tehdy se umístilo ven káď nebo sud /6/ které ideálně jsou vhodné pro ponoření podle principu od dolu nahoru, nutně včetně hlavy. V zimě pak lze se ochladit na sněhu.

Dům mezi tamaryškem /P/
modifikovaný půdorys sklepů

  

Dům uprostřed aloesu 2
modifikovaný půdorys přízemí

Sauna pro domácké lidé
Umístění suny v intimní části domu má svoje zdůvodnění pokud preferujete takovou formu relaxu těsně před spaním. Po cyklu koupelí, který může trvát kolem 1,5-3 hodin se doporučuje delší odpočinek dokonce trvající kolem 3 hodin. Saunu lze lokalizovat při obecně přístupné koupelně nebo v oddělené části ložnice. Protože v podkroví často chybí místo pro uspořádání velkého relaxačně-odpočinkového komplexu, je důležitá analýza funkci a činnosti, jaké provádíte před, během a po pobytu v kabině sauny. Je doporučené rozdělění těchto činnosti do dvou skupín a jejich rozdělění do dvou místností: mokrá část v koupelně /7/ hygenická koupel před vstupem do sauny a po zakončení celého cyklu, utřítí a osušení, pobyt v kabině sauny, ochlazení; suchá část /8/ svlíkání, odpočinek, případně přístup k čerstvému vzduhu /např. na balkon/.

Druhy saun
Pri využívání mnohavěkové tradice koupelí v sauně stojí za to, aby se poznalo základní druhy a vybralo tu nejlepší podle nároků uživatel

 Fot.Ori-sauna www.saunet.pl

   

 

Sauna mokrá

Nejpopularnější v Finlandii a nejčastějí používaná, kde koupel se začíná v temp. 50ºC a vlhkost získana politím kamení vodou sáhá 35%. Postupně se zvětšuje temperaturu do 90ºC při vlhkosti vzduhu 10-15%.

 

Suchá sauna

Nejhorká, protože uživatel od počátku se nachází v koupeli o temp. kolem 100-110ºC při velmi nízké vlhkosti, která nepřesahuje 10%. Dochází k rychlému vysušení kůže a intenzivnímu pocení. Je určená pro zkušené a vytrvalé uživatele.

 

Fot.RUKU-Sauna  

Bylinno-parní sauna

Nejchladnější, protože temperatura sáhá jen 45-50ºC a vlhkost vzduchu je velmi vysoká 40-60%. Není doporučená vlhkost vzduhu, která přesahuje 70% v místnostech, v který stěny a strop jsou obloženy dřevem vzhledem k hromáždění vlhkosti a vývoje hřibů a plísní. V této sauně se mohou použít voňavé substance, v kamnech se nachází vhodná nádrž pro eterické oleje.

 

   Fot.RUKU-Sauna

Pokud si planujete v domě saunu je nutno si pamatovat na ventilaci. Místnost, v které se nachází sauna musí být vybavená ventilačním kanálem. V samotné kabině se musí nacházet větrací otvor o ploše 200 cm2 ve zdi přímo za kamnou, a východ maximálně vzdalený od vchodu nejlépe umístit ve stropě. Minimální výška kabiny je 2m. Pro zajištění správné cirkulace horkého vzduchu mezi kabinou a stropem místnosti v které se nachází, je nutno nechat nekolik centimetrů volného prostoru, podobně mezi stěnami kabiny a stěnami místnosti 5-10 cm.
Dveře by se měly otevírat vždy na vnější stránu, mohou být dřevěné, avšak nutno s okínkem, nejlépe s kaleného skla. Podlaha obložena dlažbou odolnou na vysokou temperaturu, vyložená navíc dřevěnou mřížkou, která unemožňuje uklouznutí a popálení. Kamna by měla být umístěna na vchodové stěně do kabiny, když tak okamžitě ohřívá vzduch během vstupovaní a vystupování z sauny. Kamna by měla být napojená na trojfázový proud.
Velmi důležitým činitelem, který má vliv na jakost odpočínku v sauně je správné osvětlení. Ne mělo by být příliš silné, nejlépe zacloněné dřevěnými abažúry, nebo umístěné pod lavičkami. K tomu patří klidná, relaxující hudba, teplé barvy, přírodné látky, které zajišťují plnou regeneraci síl, fyzický a psychický odpočínek v vašem domě.